Jak działa ogrzewacz do rąk to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas w okresie jesienno-zimowym. Te niewielkie urządzenia są bardzo pomocne, gdy trzeba szybko ogrzać zmarznięte dłonie. W artykule wyjaśniamy zasadę ich działania i opisujemy poszczególne elementy konstrukcyjne.
Kluczowe wnioski:- Ogrzewacze do rąk działają na zasadzie przepływu prądu przez opornik.
- Zasilane są bateriami lub akumulatorami, rzadziej z powerbanków.
- Mają wbudowany termostat kontrolujący temperaturę.
- Obudowa zewnętrzna wykonana jest najczęściej z metalu lub tworzyw.
- Występują w wersjach jedno- lub dwustronnych.
Jak działa ogrzewacz do rąk
Ogrzewacze do rąk to niewielkie, poręczne urządzenia, które służą do szybkiego ogrzania dłoni. Działają na prostej zasadzie - generują ciepło poprzez przepływ prądu przez znajdujący się w środku opornik. Prąd jest dostarczany z baterii lub akumulatorów umieszczonych wewnątrz obudowy.
Ogrzewacz do rąk składa się z kilku podstawowych elementów. Jest to przede wszystkim obudowa wykonana najczęściej z metalu lub tworzywa. W środku znajduje się opornik - specjalna grzałka wykonana z drutu oporowego. Kolejnym ważnym elementem jest termostat, który kontroluje temperaturę urządzenia. Oraz oczywiście źródło zasilania w postaci baterii lub akumulatorów.
Rodzaje ogrzewaczy do rąk
W zależności od budowy i sposobu użytkowania, wyróżniamy dwa główne typy tych urządzeń. Są to modele jednostronne, gdzie ciepło emitowane jest tylko z jednej powierzchni. Oraz dwustronne - tu mamy grzałki po obu stronach obudowy, dzięki czemu można ogrzać dwie dłonie jednocześnie.
Jak włączyć ogrzewacz do rąk
Uruchomienie ogrzewacza do rąk jest bardzo proste. W modelach zasilanych bateryjnie wystarczy wyjąć zabezpieczenie z boku obudowy, co spowoduje zwarcie obwodu i przepływ prądu przez grzałkę. W wersjach akumulatorowych zazwyczaj mamy do dyspozycji przycisk włącz/wyłącz.
Niezależnie od źródła zasilania, po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach od włączenia ogrzewacz osiąga optymalną temperaturę roboczą, kontrolowaną przez termostat. O tym, że jest już gotowy do pracy, świadczy ciepła obudowa w miejscu styku z dłońmi.
Źródło zasilania | Sposób włączania |
Baterie | Wyjęcie zabezpieczenia = zwarcie obwodu |
Akumulator | Naciśnięcie przycisku włącz/wyłącz |
Czytaj więcej: Kaski snowboardowe damskie - Kaski snowboardowe męskie - Kaski snowboardowe
Kiedy używać ogrzewacza do rąk
Z tych niewielkich, poręcznych urządzeń warto korzystać zawsze, gdy odczuwamy dyskomfort związany z wychłodzonymi dłońmi. Dotyczy to głównie chłodnych pór roku - jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny.
Ogrzewacze do rąk przydają się szczególnie osobom, które na co dzień mają styczność z niskimi temperaturami - spacerowiczom, narciarzom, snowboardzistom itp. Dzięki nim można skutecznie rozgrzać zmarznięte palce w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Urządzenia te polecane są również osobom starszym lub z problemami krążeniowymi.
Typowe sytuacje użycia ogrzewacza do rąk
- Spacery zimą
- Uprawianie sportów zimowych
- Jazda na rowerze, motorze
- Praca przy niskich temperaturach
Jak długo działa ogrzewacz do rąk
Czas działania takiego urządzenia zależy od pojemności zastosowanych baterii lub akumulatorów. Na jednym ładowaniu ogrzewacz potrafi działać nawet kilka godzin - oczywiście w trybie przerywanym, nie ciągłym.
Jeśli będziemy używać go co jakiś czas przez okres np. 2-3 godzin, średnio powinniśmy uzyskać z jednego kompletu baterii około 6-8 cykli grzania. W przypadku modelow akumulatorowych, korzystając z opcji ładowania możemy przedłużyć ten czas praktycznie w nieskończoność.
Ogrzewacz do rąk potrafi działać nawet kilka godzin na jednym ładowaniu. Wystarcza to na wiele cykli ogrzewania dłoni.
Czym zasilać ogrzewacz do rąk
W zdecydowanej większości tego typu gadżetów producenci stosują konwencjonalne baterie w rozmiarach AA lub AAA. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się jednak modele z wbudowanymi akumulatorami i funkcją ładowania.
Mocniejsze, pojemniejsze akumulatory gwarantują dłuższy czas pracy urządzenia. Dodatkowo możliwość wielokrotnego ładowania jest oczywiście znacznie bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż ciągła wymiana jednorazowych baterii.
Źródło zasilania | Zalety | Wady |
Baterie | Niższa cena | Jednorazowe, trzeba wymieniać |
Akumulator | Możliwość ładowania | Droższe modele |
Jak wybrać ogrzewacz do rąk
Decydując się na zakup ogrzewacza do rąk, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim rodzaj zasilania - lepszy będzie model z akumulatorem i opcją ładowania. Istotne parametry to też moc urządzenia, która przekłada się na szybkość nagrzewania. Orientacyjne wartości to 50-100 W dla jednej strony.
Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście cena i marka producenta. Rekomendujemy sprawdzone firmy, takie jak Xtorm, Thermacell czy HeatMaxx. W końcu liczy się też wygodne, ergonomiczne wykonanie, aby ogrzewacz dobrze leżał w dłoni.
Podsumowanie
Ogrzewacze do rąk to niewielkie urządzenia, które potrafią błyskawicznie rozgrzać zmarznięte dłonie. Działają na prostej zasadzie - ogrzewacz do rąk wytwarza ciepło poprzez przepływ prądu z baterii lub akumulatora przez umieszczony w środku opornik. Urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów - obudowy, grzałki, termostatu i źródła zasilania.
Obsługa takich gadżetów jest banalnie prosta. Wystarczy wyjąć zabezpieczenie w modelach bateryjnych lub nacisnąć guzik w wersjach akumulatorowych. Ogrzewacz do rąk bardzo szybko się nagrzewa i gotowy jest do użycia po kilkudziesięciu sekundach. Z jednego kompletu baterii możemy liczyć nawet na kilkugodzinne działanie w trybie przerywanym.
Te poręczne gadżety idealnie sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Przydadzą się spacerowiczom, narciarzom i wszystkim, którzy pracują lub spędzają czas na świeżym powietrzu. Pozwalają w mgnieniu oka rozgrzać wychłodzone, zdrętwiałe palce dłoni. Gorąco polecamy!
Mamy nadzieję, że artykuł w pełni wyjaśnił, jak działa ogrzewacz do rąk. Jeśli macie dodatkowe pytania lub potrzebujecie porady przy wyborze, zapraszamy do kontaktu.