Jak działa ogrzewacz do rąk - sprawdź działanie ogrzewacza do rak

Jak działa ogrzewacz do rąk - sprawdź działanie ogrzewacza do rak
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski20.12.2023 | 6 min.

Jak działa ogrzewacz do rąk to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas w okresie jesienno-zimowym. Te niewielkie urządzenia są bardzo pomocne, gdy trzeba szybko ogrzać zmarznięte dłonie. W artykule wyjaśniamy zasadę ich działania i opisujemy poszczególne elementy konstrukcyjne.

Kluczowe wnioski:
 • Ogrzewacze do rąk działają na zasadzie przepływu prądu przez opornik.
 • Zasilane są bateriami lub akumulatorami, rzadziej z powerbanków.
 • Mają wbudowany termostat kontrolujący temperaturę.
 • Obudowa zewnętrzna wykonana jest najczęściej z metalu lub tworzyw.
 • Występują w wersjach jedno- lub dwustronnych.

Jak działa ogrzewacz do rąk

Ogrzewacze do rąk to niewielkie, poręczne urządzenia, które służą do szybkiego ogrzania dłoni. Działają na prostej zasadzie - generują ciepło poprzez przepływ prądu przez znajdujący się w środku opornik. Prąd jest dostarczany z baterii lub akumulatorów umieszczonych wewnątrz obudowy.

Ogrzewacz do rąk składa się z kilku podstawowych elementów. Jest to przede wszystkim obudowa wykonana najczęściej z metalu lub tworzywa. W środku znajduje się opornik - specjalna grzałka wykonana z drutu oporowego. Kolejnym ważnym elementem jest termostat, który kontroluje temperaturę urządzenia. Oraz oczywiście źródło zasilania w postaci baterii lub akumulatorów.

Rodzaje ogrzewaczy do rąk

W zależności od budowy i sposobu użytkowania, wyróżniamy dwa główne typy tych urządzeń. Są to modele jednostronne, gdzie ciepło emitowane jest tylko z jednej powierzchni. Oraz dwustronne - tu mamy grzałki po obu stronach obudowy, dzięki czemu można ogrzać dwie dłonie jednocześnie.

Jak włączyć ogrzewacz do rąk

Uruchomienie ogrzewacza do rąk jest bardzo proste. W modelach zasilanych bateryjnie wystarczy wyjąć zabezpieczenie z boku obudowy, co spowoduje zwarcie obwodu i przepływ prądu przez grzałkę. W wersjach akumulatorowych zazwyczaj mamy do dyspozycji przycisk włącz/wyłącz.

Niezależnie od źródła zasilania, po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach od włączenia ogrzewacz osiąga optymalną temperaturę roboczą, kontrolowaną przez termostat. O tym, że jest już gotowy do pracy, świadczy ciepła obudowa w miejscu styku z dłońmi.

Źródło zasilania Sposób włączania
Baterie Wyjęcie zabezpieczenia = zwarcie obwodu
Akumulator Naciśnięcie przycisku włącz/wyłącz

Czytaj więcej: Kaski snowboardowe damskie - Kaski snowboardowe męskie - Kaski snowboardowe

Kiedy używać ogrzewacza do rąk

Z tych niewielkich, poręcznych urządzeń warto korzystać zawsze, gdy odczuwamy dyskomfort związany z wychłodzonymi dłońmi. Dotyczy to głównie chłodnych pór roku - jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny.

Ogrzewacze do rąk przydają się szczególnie osobom, które na co dzień mają styczność z niskimi temperaturami - spacerowiczom, narciarzom, snowboardzistom itp. Dzięki nim można skutecznie rozgrzać zmarznięte palce w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Urządzenia te polecane są również osobom starszym lub z problemami krążeniowymi.

Typowe sytuacje użycia ogrzewacza do rąk

 • Spacery zimą
 • Uprawianie sportów zimowych
 • Jazda na rowerze, motorze
 • Praca przy niskich temperaturach

Jak długo działa ogrzewacz do rąk

Jak działa ogrzewacz do rąk - sprawdź działanie ogrzewacza do rak

Czas działania takiego urządzenia zależy od pojemności zastosowanych baterii lub akumulatorów. Na jednym ładowaniu ogrzewacz potrafi działać nawet kilka godzin - oczywiście w trybie przerywanym, nie ciągłym.

Jeśli będziemy używać go co jakiś czas przez okres np. 2-3 godzin, średnio powinniśmy uzyskać z jednego kompletu baterii około 6-8 cykli grzania. W przypadku modelow akumulatorowych, korzystając z opcji ładowania możemy przedłużyć ten czas praktycznie w nieskończoność.

Ogrzewacz do rąk potrafi działać nawet kilka godzin na jednym ładowaniu. Wystarcza to na wiele cykli ogrzewania dłoni.

Czym zasilać ogrzewacz do rąk

W zdecydowanej większości tego typu gadżetów producenci stosują konwencjonalne baterie w rozmiarach AA lub AAA. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się jednak modele z wbudowanymi akumulatorami i funkcją ładowania.

Mocniejsze, pojemniejsze akumulatory gwarantują dłuższy czas pracy urządzenia. Dodatkowo możliwość wielokrotnego ładowania jest oczywiście znacznie bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż ciągła wymiana jednorazowych baterii.

Źródło zasilania Zalety Wady
Baterie Niższa cena Jednorazowe, trzeba wymieniać
Akumulator Możliwość ładowania Droższe modele

Jak wybrać ogrzewacz do rąk

Decydując się na zakup ogrzewacza do rąk, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim rodzaj zasilania - lepszy będzie model z akumulatorem i opcją ładowania. Istotne parametry to też moc urządzenia, która przekłada się na szybkość nagrzewania. Orientacyjne wartości to 50-100 W dla jednej strony.

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście cena i marka producenta. Rekomendujemy sprawdzone firmy, takie jak Xtorm, Thermacell czy HeatMaxx. W końcu liczy się też wygodne, ergonomiczne wykonanie, aby ogrzewacz dobrze leżał w dłoni.

Podsumowanie

Ogrzewacze do rąk to niewielkie urządzenia, które potrafią błyskawicznie rozgrzać zmarznięte dłonie. Działają na prostej zasadzie - ogrzewacz do rąk wytwarza ciepło poprzez przepływ prądu z baterii lub akumulatora przez umieszczony w środku opornik. Urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów - obudowy, grzałki, termostatu i źródła zasilania.

Obsługa takich gadżetów jest banalnie prosta. Wystarczy wyjąć zabezpieczenie w modelach bateryjnych lub nacisnąć guzik w wersjach akumulatorowych. Ogrzewacz do rąk bardzo szybko się nagrzewa i gotowy jest do użycia po kilkudziesięciu sekundach. Z jednego kompletu baterii możemy liczyć nawet na kilkugodzinne działanie w trybie przerywanym.

Te poręczne gadżety idealnie sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Przydadzą się spacerowiczom, narciarzom i wszystkim, którzy pracują lub spędzają czas na świeżym powietrzu. Pozwalają w mgnieniu oka rozgrzać wychłodzone, zdrętwiałe palce dłoni. Gorąco polecamy!

Mamy nadzieję, że artykuł w pełni wyjaśnił, jak działa ogrzewacz do rąk. Jeśli macie dodatkowe pytania lub potrzebujecie porady przy wyborze, zapraszamy do kontaktu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
 5. Spodnie do jogi męskie i damskie - Znajdź idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski

Jestem fizjoterapeutą. Na blogu dzielę się wiedzą, jak zapobiegać kontuzjom i przeciążeniom podczas gry w petankę. Udzielam też porad, jakie ćwiczenia rozciągające wykonywać przed i po grze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły