Jak wyprać kurtkę - 4 szybkie sposoby

Jak wyprać kurtkę - 4 szybkie sposoby
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski20 grudnia 2023 | 6 min

Jak wyprać kurtkę to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas, gdy zauważamy, że nasz ulubiony element garderoby jest brudny lub pognieciony. Czasem wystarczy szybki wash and wear, ale często potrzebne jest gruntowne czyszczenie z uwzględnieniem specyfiki materiału i fasonu. W tym artykule przedstawiam 4 sprawdzone sposoby na to, jak łatwo, szybko i skutecznie wyprać kurtkę w domu bez ryzyka zniszczenia lub kurczenia się tkaniny.

Kluczowe wnioski:
  • Ręczne pranie pozwala na delikatne czyszczenie kurtek z wrażliwych tkanin
  • Pranie w pralce z odpowiednio dobranym programem i środkami gwarantuje szybkie efekty
  • Suszenie na płasko lub na wieszaku pomaga zachować kształt kurtki
  • Specjalne preparaty usuwają uporczywe plamy i zabrudzenia
  • Steaming, szczotkowanie i impregnowanie odświeżą kurtkę bez prania

Ręczne pranie kurtki

Ręczne pranie kurtki to najdelikatniejsza metoda jej czyszczenia, polecana zwłaszcza w przypadku ubrań z wrażliwych, delikatnych tkanin. Dzięki temu możemy wyprać naszą ulubioną kurtkę bez obaw o zniszczenie materiału lub uszkodzenie aplikacji i ozdób.

Aby ręcznie wyprać kurtkę, należy napełnić miskę lub wanienkę letnią wodą i łagodnym płynem do prania odzieży delikatnej. Można dodać odrobinę octu jabłkowego, który pomoże usunąć przykre zapachy. Następnie zanurzamy kurtkę i delikatnie pocieramy materiał, skupiając się na najbardziej zabrudzonych miejscach.

Zasadniczo powinniśmy unikać pocierania i szorowania tkaniny, aby nie doprowadzić do powstawania mechacenia i pillingu. Kurtkę możemy także namoczyć na ok. 30 minut, po czym delikatnie wyżąć nadmiar wody i rozwiesić do wyschnięcia, najlepiej na płasko.

Pranie podszewki i watolin

Ręczne pranie kurtki umożliwia także doczyszczenie jej wnętrza - podszewki i ocieplających watolin. Możemy je wyjąć i wyprać osobno. Dzięki temu pozbędziemy się zbierających się tam zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków czy potu.

Pranie kurtki w pralce

Popularnym i skutecznym sposobem na to, jak wyprać kurtkę, jest skorzystanie z pralki automatycznej. Jednak aby uzyskać dobre efekty, musimy dobrze dostosować parametry cyklu do rodzaju tkaniny.

Przede wszystkim należy sprawdzić metkę kurtki i oznaczenia na wszytych w niej wszywkach. To podpowie nam, jak prać określony materiał - przy jakiej temperaturze i jak intensywnym wirowaniu oraz czy można suszyć kurtkę w suszarce.

Tkaniny bawełniane, dżinsowe Pranie w 30-40 stopniach Celsjusza, 1200 obrotów wirowania
Tkaniny syntetyczne, polar Pranie w 40 stopniach, 800 obrotów wirowania
Welur, zamsz, skóra Wyłącznie pranie ręczne lub chemiczne
Pamiętajmy, aby zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i guziki przed włożeniem kurtki do pralki. To zabezpiecza tkaninę przed mechaceniem i zahaczeniami.

Należy także odwrócić kurtkę na drugą stronę. Wybierz delikatny program do tkanin kolorowych lub odzieży sportowej i ustaw niskie obroty wirowania. Dobrym wyborem jest też krótki program szybki / mini - jego czas trwania wynosi często poniżej 30 minut.

Dodatki do prania

Warto też dobrać odpowiednie dodatki ułatwiające pranie kurtki: specjalne saszetki tkanin delikatnych, płyny zmiękczające czy kostki zapachowe. Gwarantują one kompleksową pielęgnację włókien i neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Czytaj więcej: Koszulki męskie na siłownię - najlepsze wybory

Suszenie mokrej kurtki

Kluczowym etapem po praniu kurtki jest właściwe jej suszenie. Zaleca się, aby nie kierować mokrych ubrań zaraz do suszarki - szczególnie jeśli mamy do czynienia z tkaninami wrażliwymi na wysoką temperaturę i mechaniczne oddziaływanie. Może to prowadzić do kurczenia się lub mechacenia tkaniny.

Dlatego po wyjęciu kurtki z pralki warto najpierw oddzielić ręcznikiem nadmiar wody z jej powierzchni. Następnie należy rozłożyć ubranie na płasko - idealnie na ręczniku lub suszarce do ubrań i zostawić do całkowitego odparowania wilgoci. To potrwa średnio 1-2 godziny w temperaturze pokojowej.

Alternatywnie można powiesić kurtkę na dobrze wentylowanym wieszaku i obłożyć wewnętrznymi fragmentami czystym ręcznikiem. Pomoże to zachować kształt ubrań podczas schnięcia i nie doprowadzi do odkształceń materiału. Kurtkę należy od czasu do czasu poprawiać, aby woda równomiernie parowała.

Czyszczenie kurtki chemicznie

Jak wyprać kurtkę - 4 szybkie sposoby

Specjalne preparaty chemiczne mogą pomóc w usunięciu uporczywych plam i intensywnych zabrudzeń z kurtek, zwłaszcza tych wykonanych z trudnych w pielęgnacji tkanin, jak skóra czy zamsz. Są to najczęściej spraje, pianki lub żele czyszczące.

Najpierw jednak warto spróbować usunąć plamę wodą z mydłem lub łagodnym płynem do prania ręcznego. Następnie nanosimy preparat na zabrudzone miejsce, wcierając go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po kilku minutach dokładnie spłukujemy roztwór i suszymy.

Z kurtek skórzanych możemy także zdjąć plamy rozcieńczonym alkoholem lub specjalnym płynem do pielęgnacji skóry. Po każdym czyszczeniu warto jednak zabezpieczyć materiał poprzez impregnowanie - uniemożliwi to w przyszłości wnikanie zanieczyszczeń w jego strukturę.

Odświeżanie kurtki w domu

Szukasz szybkich sposobów na pranie kurtki, ale brakuje Ci czasu lub odpowiednich środków? Oto 3 wydajne metody odświeżenia ulubionej kurtki bez jej prania:

  • Przewietrzenie - rozłóż kurtkę na kilkanaście minut na dworze, aby pozbyć się z niej wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i rozluźnić włókna
  • Szczotkowanie - dokładne wyszczotkowanie wnętrza i zewnętrznych części kurtki specjalną szczotką usunie kurz, rozluźni włosie i przywróci miękkość tkaniny
  • Steaming - skorzystaj z parownicy, aby w kilka minut odświeżyć i rozprostować zmechacone miejsca na kurtce, nie narażając materiału na szkodliwe oddziaływanie wody i wysokich temperatur

Konserwacja kurtki

Aby Twoja kurtka jak najdłużej zachowała swój wygląd, kształt i właściwości użytkowe, warto regularnie przeprowadzać jej podstawowe zabiegi konserwacyjne.

Dotyczy to przede wszystkim impregnowania specjalnymi preparatami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zabezpieczy to powierzchnię tkanin przez nasiąkaniem wodą, plamami tłuszczowymi i zabrudzeniami. Takie zabiegi warto powtarzać co kilkanaście pran.

Po każdym użyciu kurtki należy także usunąć z niej kurz, włosy i drobne śmieci za pomocą szczotki lub ściągacza. Regularnie też sprawdzaj stan zamków błyskawicznych i naprawiaj drobne uszkodzenia, np. odstające nici.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono 4 sprawdzone techniki tego, jak wyprać kurtkę w domu - od tradycyjnych metod z użyciem wody, przez nowoczesne preparaty, po praktyczne sposoby na szybkie odświeżenie ubrań bez prania.

Okazuje się, że nawet delikatne tkaniny można bez obaw wyprać samemu, stosując odpowiednie zasady. Trzeba tylko pamiętać o sprawdzeniu wszywek i dobraniu właściwej temperatury oraz rodzaju prania. Podstawą jest też właściwe suszenie mokrej kurtki.

Artykuł zawiera wiele cennych porad, m.in. jak zadbać o trudne w praniu kurtki materiały jak skóra, zamsz czy welur. Okazuje się że i w ich przypadku mamy do dyspozycji skuteczne środki chemiczne.

Na koniec przeczytamy o tym, jak w prosty sposób można odświeżyć oraz zakonserwować kurtkę bez jej prania. Wystarczy sięgnąć po parownicę, szczotkę lub impregnat, aby na długo zachować dobry wygląd ulubionego okrycia wierzchniego.

Najczęstsze pytania

Aby uniknąć kurczenia się kurtki po pierwszym praniu, należy koniecznie zapoznać się z metką i zaleceniami producenta. Następnie wybrać delikatny program do prania w niskiej temperaturze oraz niższe obroty wirowania. Po praniu ubranie należy rozłożyć na płasko i suszyć w cieniu, stopniowo nabierając kształtu.

Tłuste plamy z kurtek skórzanych najlepiej usuwać specjalnym środkiem do czyszczenia skóry, który rozpuści zabrudzenia. Można też spróbować letniej wody z łagodnym mydłem lub rozcieńczonego alkoholu. Po wszystkim kurtkę trzeba zaimpregnować i zakonserwować odżywką do skóry.

Kurtki z puchu i pierza powinno się prać wyłącznie ręcznie, ponieważ automatyczne pranie może uszkodzić delikatną strukturę wypełnienia. Materiał zewnętrzny należy czyścić bardzo delikatnie w letniej wodzie z dodatkiem specjalnego płynu do prania tkanin delikatnych i puchowych.

Aby pozbyć się intensywnego zapachu tytoniowego z kurtki, można zastosować kilka trików: namoczenie w letniej wodzie z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny, wyszczotkowanie talkiem dla niemowląt, which can absorb odors or steaming z dodatkiem olejków eterycznych np. sosny czy lawendy.

Średnia cena chemicznego czyszczenia kurtki w profesjonalnej pralni specjalistycznej to około 50-80 zł w zależności od jej wielkości, rodzaju tkaniny i stopnia zabrudzenia. Kilka razy drożej jest wyczyścić kurtkę skórzaną czy futrzaną. Niektóre pralnie oferują zniżki, więc warto to sprawdzić.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
  2. Kurtka narciarska damska - Idealna ochrona na zimę
  3. Szerszeń użądlenie - Ugryzienie szerszenia, Jak wygląda użądlenie szerszenia, Szerszeń ugryzienie
  4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
  5. Jak wyregulować tylną przerzutkę shimano - poradnik i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski

Jestem fizjoterapeutą. Na blogu dzielę się wiedzą, jak zapobiegać kontuzjom i przeciążeniom podczas gry w petankę. Udzielam też porad, jakie ćwiczenia rozciągające wykonywać przed i po grze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły