Pompki mięśnie: Jakie mięśnie pracują przy pompkach?

Pompki mięśnie: Jakie mięśnie pracują przy pompkach?
Autor Asia Lis
Asia Lis20.12.2023 | 7 min.

Pompki mięśnie to popularny temat wśród osób regularnie ćwiczących. Wielu zastanawia się, jakie mięśnie angażowane są podczas wykonywania tego rodzaju ćwiczenia. Choć pompki kojarzą się głównie z pracą nad klatką piersiową i ramionami, to w rzeczywistości uaktywniają one całe ciało - zarówno górną jak i dolną partię mięśni. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat ich wpływu.

Kluczowe wnioski:
 • Pompki angażują nie tylko mięśnie klatki piersiowej i ramion, ale również mięśnie grzbietu, brzucha, barków i nóg.
 • Im trudniejsza odmiana pompek, tym więcej grup mięśniowych zostaje pobudzonych do pracy.
 • Regularne wykonywanie pompek pozwala wzmocnić i wyrzeźbić wiele partii mięśni.
 • Pompki są zatem bardzo efektywnym ćwiczeniem cardio i siłowym jednocześnie.
 • Warto włączyć je do swojego treningu bez względu na cel - budowanie masy czy spalanie tkanki tłuszczowej.

Mięśnie klatki piersiowej przy pompkach

Wykonując pompki, pracują przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej. Są to mięśnie piersiowy większy i mniejszy. Ich główną rolą podczas pompek jest ruch ramion do przodu i do tyłu. To właśnie dzięki skurczu tych mięśni możliwe jest opuszczanie i unoszenie tułowia.

Mięśnie piersiowe składają się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna część odpowiada za przybliżanie ramion oraz unoszenie tułowia. Ta część mięśni piersiowych jest najmocniej pobudzana, kiedy podczas pompki łokcie są ułożone blisko tułowia. Dlatego w wersji pompek zbliżonych aktywacja mięśni piersiowych jest szczególnie silna.

Angażowanie poszczególnych segmentów

Dolna część mięśni piersiowych pracuje natomiast przy odepchnięciu rąk od podłogi i wyprostowaniu łokci. W standardowej wersji pompek to właśnie dolna partia mięśni piersiowych przyjmuje największe obciążenie. Z tego względu osoby początkujące powinny skupić się na wykonywaniu pompek w podstawowym wydaniu, aby równomiernie obciążać mięśnie piersiowe.

Co istotne, pompki angażują nie tylko prostą część mięśni piersiowych, ale także ich części skośne. Dzięki temu pompki są bardzo efektywnym sposobem na pobudzenie tej dużej grupy mięśniowej.

Rola mięśni trójgłowych ramienia w pompkach

Pompki mięśnie angażują nie tylko mięśnie piersiowe, ale także mięśnie trójgłowe ramienia. Ich głównym zadaniem jest prostowanie ręki w stawie łokciowym. Dlatego podczas opuszczania i unoszenia tułowia przy pompkach zawsze aktywne są również mięśnie trójgłowe.

Mięśnie trójgłowe składają się z trzech części: bocznej, wewnętrznej i długiej. Każda z nich pełni nieco inną funkcję. Mięsień trójgłowy ramienia boczny pomaga unosić ramię ku górze. Natomiast mięsień trójgłowy wewnętrzny przyciąga ramię do tułowia i obraca dłoń do wewnątrz.

Pompki są więc świetnym ćwiczeniem nie tylko na mięśnie klatki piersiowej, ale także budujące mocne i wytrzymałe ramiona.

Czytaj więcej: Jaki orbitrek do domu - jaki wybrać, mały orbitrek do domu

Aktywacja mięśni grzbietu podczas pompek

Wykonując pompki, pracują nie tylko mięśnie ramion i klatki piersiowej. Ćwiczenie to angażuje również mięśnie grzbietu. Gdy podczas pompek przyjmujemy pozycję na wyprostowanych rękach, mięśnie grzbietu podtrzymują całą górną część ciała. Stabilizują ułożenie całego tułowia i przeciwdziałają opadaniu bioder.

Aktywowane są praktycznie wszystkie partie mięśni grzbietu - zarówno te położone bliżej ramion, w okolicy łopatek, jak i mięśnie lędźwi. Jednak najmocniej zaangażowane przy pompkach są mięśnie wzdłuż kręgosłupa: mięsień czworoboczny lędźwi, mięsień najszerszy grzbietu oraz mięśnie prostujące kręgosłup.

Rozwój kondycji

Jeśli wykonujemy pompki z pełnym skupieniem i zachowaniem prawidłowej techniki, pobudza to dodatkowo głęboko położone mięśnie stabilizujące kręgosłup i tułów. Ćwiczenia tego typu pomagają zwiększyć ich siłę, a przez to poprawić postawę ciała i rozwinąć tzw. core, czyli kondycję mięśni głębokich.

Praca mięśni brzucha przy pompkach

Pompki mięśnie: Jakie mięśnie pracują przy pompkach?
Mięsień prosty brzucha Mięsień poprzeczny brzucha
Mięsień skośny zewnętrzny brzucha Mięsień skośny wewnętrzny brzucha

Jak widać na schemacie, podczas wykonywania pompek zaangażowanych jest wiele mięśni brzucha. Ich zadaniem jest stabilizacja tułowia i miednicy, by zapobiec opadaniu bioder. Dzięki ich pracy możliwe jest utrzymanie prostej linii ciała podczas pompek.

Ponadto mięśnie brzucha pomagają unosić tułów do góry przy pokonywaniu siły grawitacji. Ich praca jest kluczowa, by pompki można było wykonywać z pełną kontrolą ruchu.

Dlatego pompki świetnie ujędrniają i wzmacniają mięśnie brzucha, zarówno proste, jak i skośne. To sprawia, że pompki są bardzo dobrym ćwiczeniem również dla mięśni brzucha, a nie tylko klatki piersiowej i ramion.

Obciążenie mięśni barkowych przy pompkach

Wykonując pompki, należy pamiętać o roli mięśni barkowych. Ich zadaniem jest stabilizacja stawów barkowych. Dzięki prawidłowej pracy mięśni barkowych, ramiona pozostają nieruchome i nie obracają się na boki podczas opuszczania i unoszenia tułowia.

Główną funkcję spełniają tutaj mięśnie naramienne oraz mięsień czworoboczny grzbietu. Odpowiadają one za stabilność łopatek. Ważna jest także rola mięśni obrotowych barku - pod- i nadgrzebieniowych. Utrzymują one ramiona w odpowiednim ułożeniu.

Dlatego wykonując pompki, należy skupić się nie tylko na pracy mięśni klatki piersiowej i trójgłowych ramion. Równie istotna jest stabilizacja barków, by uniknąć kontuzji. Tylko wtedy ćwiczenie będzie bezpieczne i przyniesie zamierzony efekt treningowy.

Wpływ pompek na wzmacnianie mięśni nóg

 • Pompki bezpośrednio uaktywniają mięśnie ud, łydek i pośladków, które stabilizują ułożenie miednicy i nóg podczas ćwiczenia.
 • Regularne pompki poprawiają kondycję mięśniową całego ciała, nie tylko górnej połowy, co przekłada się na lepszą sprawność mięśni dolnych partii.
 • Lepsze przepływ krwi i dotlenienie mięśni dzięki pompkom poprawia odżywienie i regenerację mięśni całego ciała.

Mówiąc o mięśniach zaangażowanych przy pompkach jakie mięśnie, nie można zapomnieć o partii dolnej. Choć pompki nie są bezpośrednio ćwiczeniem mięśni nóg, to jednak wpływają pozytywnie na ich rozwój i kondycję.

Podczas wykonywania pompek mięśnie ud, łydek i pośladków aktywują się w celu stabilizacji sylwetki. Ponadto regularne pompki poprawiają wydolność mięśniową całego ciała. Dlatego mogą pomóc także zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni nóg.

Podsumowanie

Pompki to bardzo popularne ćwiczenie, które kojarzy się głównie z budowaniem siły i masy mięśni klatki piersiowej oraz ramion. Jednak wykonując pompki zaangażowanych jest znacznie więcej partii mięśniowych. Dlatego warto poznać, jakie pompki jakie mięśnie tak naprawdę pobudzają do pracy.

Okazuje się, że pompki nie tylko wzmacniają mięśnie klatki piersiowej i trójgłowe ramion. Angażują również mięśnie grzbietu, stabilizujące cały tułów. Nie można także zapomnieć o roli mięśni brzucha, barków a nawet ud, by zachować prawidłową sylwetkę podczas pompki na jakie mięśnie pracują.

Mówiąc w skrócie, pompki to ćwiczenie, które aktywuje niemal wszystkie główne partie mięśniowe. Stąd są tak cennym elementem treningu siłowego. Regularne ich wykonywanie, przy zachowaniu poprawnej techniki, pozwala wzmocnić i rozwinąć całe ciało.

Podsumowując, teraz już wiemy, że pompki jakie mięśnie pracują to nie tylko klatka piersiowa i ramiona. To kompleksowe ćwiczenie rzeźbiące wiele partii mięśniowych i budujące ich siłę. Stąd warto włączać pompki do każdego planu treningowego, niezależnie od celu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Jakie mięśnie pracują przy przysiadach - przysiady mięśnie, jakie mięśnie pracują
 5. Spodnie do jogi męskie i damskie - Znajdź idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Asia Lis
Asia Lis

Jestem pasjonatką gry w petankę. Uprawiam ten sport od wielu lat. Lubię dzielić się wiedzą na temat technik gry, sprzętu i turniejów petankowych. Propaguję petankę jako świetną formę rekreacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły