Pozycja na rowerze MTB - Prawidłowa pozycja na rowerze, jak ją osiągnąć

Pozycja na rowerze MTB - Prawidłowa pozycja na rowerze, jak ją osiągnąć
Autor Diego Wójcik
Diego Wójcik20.12.2023 | 7 min.

Pozycja na rowerze MTB odgrywa kluczową rolę w komforcie oraz wydajności jazdy. Prawidłowe ustawienie siodełka, kąt nachylenia kierownicy czy optymalna praca kolan podczas pedałowania - wszystko to ma wpływ na wynik końcowy. Dostosowanie pozycji do swojego wzrostu i budowy ciała to podstawa, by czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy na rowerze MTB.

Kluczowe wnioski:
 • Wysokość siodełka powinna być tak dobrana, by noga w najniższym położeniu pedału była lekko ugięta w kolanie.
 • Zbyt wysokie siodełko będzie powodować ból pleców, a zbyt niskie - kolan.
 • Szerokość kierownicy powinna odpowiadać szerokości ramion, a jej kąt nachylenia nie może obciążać nadgarstków.
 • Optymalne ustawienie stóp zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała i chroni przed kontuzjami.
 • Właściwe dostosowanie pozycji gwarantuje nie tylko komfort, ale i szybszą oraz bezpieczniejszą jazdę.

Pozycja w siodełku a wygoda jazdy

Właściwe ustawienie wysokości siodełka jest kluczowe dla komfortu jazdy na rowerze MTB. Zbyt wysoko umieszczone siodełko może powodować ból pleców, a zbyt niskie - kolan. Jak zatem określić optymalną wysokość?

Przyjmuje się, że przy wysokości siodełka dobranej prawidłowo, noga powinna być lekko ugięta w kolanie, gdy pedał znajduje się w najniższej pozycji. Daje to pewność, że kolana nie będą nadmiernie obciążone podczas jazdy.

Warto na początek ustawić siodełko na wysokości, gdzie stojąc obok roweru, sięgamy stopą do pedała, nie wybijając pięty. To dobre wyjściowe ustawienie, które następnie można skorygować po krótkiej jeździe testowej.

Różnica w ustawieniu między rowerem szosowym a MTB

Rower MTB ze względu na bardziej wyprostowaną pozycję kolarza, wymaga z reguły nieco niższego ustawienia siodełka niż na rowerze szosowym. Różnica ta może wynosić nawet do 5 cm.

Ponadto w pozycji stojącej na pedałach MTB, kolana powinny być bardziej ugięte niż na rowerze szosowym, gdzie priorytetem jest wydajne przenoszenie mocy.

Jak dobrać wysokość siodełka wg wzrostu

Ogólną zasadą jest, że im wyższy wzrost tym wyższe powinno być ustawienie siodełka. Jednak optymalne dopasowanie zależy także od długości nóg, tułowia, a nawet masy mięśniowej kolarza.

Dobrym punktem wyjścia do ustawienia wysokości na pozycję stojącą jest taka odległość od prostej linii spod kroku do podłoża, by po naciśnięciu na pedały kolana były ugięte pod kątem 25-30 stopni.

Następnie, po przejechaniu kilku kilometrów testowych, należy sprawdzić czy nie występują żadne dolegliwości ze strony pleców lub kolan. Jeśli tak – korekta wysokości o 1-2 cm w górę lub w dół może zdziałać cuda.

Nie bój się eksperymentować z ustawieniami na początku. Tylko testując różne warianty znajdziesz tę optymalną pozycję dla siebie.

Czytaj więcej: Siedzisko do roweru dla dziecka - Praktyczne rozwiązania dla małych rowerzystów

Równowaga ciała na rowerze MTB

Ważnym elementem prawidłowej pozycji na rowerze jest rozłożenie ciężaru ciała na obie kończyny dolne.

Zbyt duże przesunięcie środka ciężkości do przodu obciąża kark i ramiona, zaś przechylenie do tyłu utrudnia pedałowanie. W efekcie powoduje szybsze męczenie się podczas jazdy.

Aby tego uniknąć,

 • Kolana powinny być lekko przesunięte do przodu w stosunku do osi obrotu pedałów
 • Środek ciężkości sytuować tuż za kierownicą
 • Rozłożyć ciężar ciała mniej więcej po połowie na siodełko i pedały

Utrzymywanie takiej pozycji gwarantuje najlepszą kontrolę roweru oraz mniejsze zmęczenie mięśni.

Zalecany rozkład masy ciała na rowerze Odsetek masy ciała
Siedzisko 40-60%
Kierownica 15%
Pedały 40-60%

Kąt nachylenia kierownicy a obciążenie ramion

Pozycja na rowerze MTB - Prawidłowa pozycja na rowerze, jak ją osiągnąć

Kąt ustawienia kierownicy ma kluczowe znaczenie dla komfortu ramion i nadgarstków w pozycji jezdnej.

Zbyt niska kierownica obciąża kręgosłup szyjny i barki, zaś zbyt wysoko zamontowana utrudnia manewrowanie rowerem.

W rowerach MTB standardowo zaleca się takie pochylenie kierownicy, by dłonie znajdowały się nieco poniżej wysokości ramion. Dokładny kąt zostaje dobrany w trakcie jazdy testowej tak, by nie odczuwać ucisku na nadgarstki.

Warto zwrócić uwagę, że przy pozycji stojącej kierownica powinna zostać nieco opuszczona by odciążyć ręce. Natomiast przy szybkim zjeździe trzeba ją nieco podnieść, by poprawić kontrolę nad rowerem. Stąd przydatność regulacji kąta pochylenia kierownicy w wielu modelach MTB.

Optymalne ustawienie kolan przy pedałowaniu

Ustawienie kolan względem osi pedałów ma duże znaczenie dla efektywności i dynamiki pedałowania. Z kolei zbyt duże odchylenie do wewnątrz czy na zewnątrz niesie ryzyko kontuzji kolan lub stawów skokowych.

Ogólną zasadą jest lekkie wysunięcie kolan na zewnątrz tak, by nie kolidowały z ramą w dolnym położeniu pedała. Powinno się je odsunąć na dystans 2-3 cm od podłużnej osi korpusu roweru.

Ponadto przy pedałowaniu na stojąco kolana nie mogą „nurzać się” do środka co może powodować skręcenia stawów. Należy je trzymać we właściwej pozycji równolegle do ramy roweru.

Regularna kontrola prawidłowej pracy kolan znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji i przedłuża komfort jazdy na długich dystansach.

Prawidłowe trzymanie kierownicy na singlach

Pokonywanie technicznych singli wymaga odpowiedniego chwytu kierownicy. Niewłaściwy może utrudniać kontrolę nad rowerem i stwarzać ryzyko upadku.

Podczas jazdy na stojąco nie należy zaciskać kierownicy zbyt mocno co ogranicza kontrolę i wyczucie roweru. Kciuki powinny być skierowane do góry, a dłonie rozluźnione zapięte na dolnej części uchwytów.

Przy hamowaniu ruchem bioder z przeniesieniem ciężaru ciała do tyłu, kierownica powinna przesuwać się w dłoniach bez wyrywania rąk do przodu. To ważne, by zachować równowagę i zapobiec wywróceniu się przez kierownicę.

Odpowiednie trzymanie kierownicy sprawia, że rower staje się bardziej posłuszny, a ty bardziej pewny siebie na trasie.

Podsumowanie

Prawidłowa pozycja na rowerze MTB jest kluczowa, by czerpać radość z jazdy. Właściwa wysokość siodełka, odpowiedni kąt nachylenia kierownicy czy optymalna praca kolan przy pedałowaniu - to elementy, które trzeba dobrać indywidualnie do swojego wzrostu i budowy ciała.

Wysokość siodełka ustala się tak, by przy najniższym położeniu pedału noga była lekko ugięta w kolanie. Pozwoli to uniknąć bólu pleców lub kolan w trakcie jazdy. Niewielkie korekty po jeździe próbnej często poprawiają komfort.

Niezwykle istotne jest także rozłożenie masy ciała równo na siodełko i pedały – około 40-60% każdej z tych części. Przechylanie się do przodu czy do tyłu szybko męczy i utrudnia kontrolę roweru.

Odpowiednia pozycja na rowerze, dobrana indywidualnie do cech budowy ciała nie tylko poprawia komfort jazdy ale też zwiększa jej wydajność i bezpieczeństwo. To podstawa sukcesu dla każdego rowerzysty!

Najczęstsze pytania

Siodełko jest prawidłowo ustawione, gdy przy najniższym położeniu pedału, noga jest lekko ugięta w kolanie. Pozwala to ocenić, czy nie jest zbyt wysoko lub nisko.

Optymalne ustawienie to 2-3 cm odchylenia kolan na zewnątrz od podłużnej osi ramy. Zapobiega to ich uderzaniu o ramę przy ruchu korby.

Prawidłowy rozkład masy ciała to 40-60% ciężaru na siodełku i tyle samo na pedałach. Przesunięcie środka ciężkości do przodu lub do tyłu męczy i pogarsza kontrolę.

Należy go wyregulować tak, by dłonie znajdowały się troszkę poniżej wysokości barków. Ma to odciążyć nadgarstki i ramiona.

Nie zaciskać jej zbyt mocno i pozostawić rozluźnione dłonie na dolnych częściach uchwytów. Pozwoli to łatwiej kontrolować ruchy kierownicy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
 5. Jak wyregulować tylną przerzutkę shimano - poradnik i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Diego Wójcik
Diego Wójcik

Jestem trenerem i sędzią petanki. Udzielam porad technicznych związanych z grą - jak rzucać kulami, ustawiać się na boisku itp. Edukuję też na temat przepisów i organizacji rozgrywek.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły