Punktacja w tenisie: zasady i liczenie punktów

Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski20.12.2023 | 8 min.

Tenis zasady punktacji mogą wydawać się skomplikowane dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z tym sportem. Jednak kiedy pozna się podstawowe zasady, okazuje się, że system punktacji w tenisie jest całkiem logiczny i nie tak trudny do zrozumienia. W tym artykule wyjaśnimy, jak liczone są punkty podczas gema i seta, kiedy można wygrać cały mecz, a także omówimy kilka dodatkowych zasad związanych z punktacją. Poznanie tych informacji pomoże lepiej śledzić przebieg meczów tenisowych i orientować się, kto aktualnie jest bliższy zwycięstwa.

Zasady liczenia punktów w tenisie

Podstawową jednostką punktową w tenisie jest gem. Aby wygrać gema, zawodnik lub para deblowa musi zdobyć przynajmniej 4 punkty i mieć przewagę co najmniej 2 punktów nad przeciwnikami. Punkty w gemie liczone są następująco: 0 (0 punktów), 15 (pierwszy punkt), 30 (drugi punkt), 40 (trzeci punkt).

Jeśli obaj zawodnicy mają po 40 punktów, następuje stan równowagi zwany w tenisie „równowagą” lub potocznie „deuce”. Aby wyłonić zwycięzcę gema, konieczne jest wtedy uzyskanie dwóch kolejnych punktów z rzędu. Nowe punkty w sytuacji równowagi określane są jako „przewaga”.

Zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie punkt po równowadze, uzyskuje „przewagę”. Jeśli wygra kolejny punkt, wygrywa gema. Jeśli przegra punkt, następuje powrót do równowagi i walka toczy się dalej aż do rozstrzygnięcia.

Liczenie punktów przy podaniu

W trakcie gry obowiązuje zasada, że przy własnym podaniu punkty liczone są zawsze najpierw dla serwującego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zawodnik popełni błąd serwisowy lub nie trafi piłki - wtedy punkt otrzymuje przeciwnik bez względu na to, kto aktualnie podaje.

Co się dzieje po wygraniu gema w tenisowym meczu

Rozgrywka tenisowa toczy się o wygranie określonej liczby gemów, które składają się na sety, a te z kolei na cały mecz. Standardowo gem wygrywa się do 4 punktów z zachowaniem przewagi 2 punktów dla jednego z zawodników. Gdy jeden z tenisistów osiągnie wynik 4:3, drugi musi doprowadzić do wyniku 4:4, aby kontynuować grę. Gem kończy się w momencie, gdy padnie wynik np. 6:4, 7:5 lub nawet 14:12 przy przewadze 2 punktów na korzyść jednego z graczy.

Po zakończeniu gema zawodnicy zmieniają strony kortu, a rozgrywka jest kontynuowana. Toczy się ona do momentu, gdy jeden z graczy wygra 6 gemów (przy zachowaniu co najmniej 2 gemów przewagi), co kończy seta. Standardowo mecz tenisowy rozgrywany jest do 2 wygranych setów. Wyjątkiem są np. turnieje wielkoszlemowe, gdzie o zwycięstwie decydują 3 wygrane sety.

Zmiana stron kortu

Po każdym nieparzystym gemie w secie następuje zmiana stron kortu. Ma to związek z nierównomiernym zużyciem nawierzchni po jednej i drugiej stronie. Zmiana pozwala wyrównać szanse obu zawodników. Inną zaletą jest chwila przerwy po 6 lub więcej gemach, która pozwala zawodnikom odpocząć i nabrać sił przed dalszą rywalizacją.

Jak wygląda tie-break w trakcie seta tenisowego

W przypadku gdy obaj zawodnicy dotrą do wyniku 6:6 gemów w secie, rozgrywany jest tie-break. Jest to dodatkowa rozgrywka mająca na celu rozstrzygnięcie losów tej partii meczu. Tie-break rozgrywany jest do 7 punktów - wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 7 punktów przy różnicy co najmniej 2 punktów.

W tie-breaku punkty liczone są inaczej niż w standardowym gemie. Zawodnik, który wygra wymianę, otrzymuje punkt, a przeciwnik - zero punktów. W tie-breaku nie występują zatem typowe dla gema wyniki 15, 30 czy 40. Punktacja wygląda następująco: 1:0, 2:0, 3:1 itd. aż do zdobycia 7 pkt z przewagą 2 pkt przez jednego z graczy.

Tie-break stanowi emocjonujący i widowiskowy element meczu tenisowego. Często to właśnie w tej dodatkowej rozgrywce padają najbardziej zacięte wymiany, a zwycięstwo w tie-breaku bywa kluczowe dla losów całego spotkania.

Zasady punktacji w tie-breaku

W tie-breaku, podobnie jak w standardowym gemie:

• przy własnym podaniu punkty liczy się najpierw dla serwującego,
  • błąd serwisowy oznacza stratę punktu dla podającego.

Ponadto w tie-breaku obowiązują dwie dodatkowe zasady:

1. zawodnicy podają na zmianę po 2 razy z rzędu z każdej połowy kortu;
  2. przy stanie 6:6 w tie-breaku rozgrywany jest decydujący punkt zwany „złotym punktem” - zawodnik, który go wygra, wygrywa całego seta.

Kiedy można wygrać cały mecz tenisowy

Aby wygrać cały mecz tenisowy, zawodnik musi wygrać określoną liczbę setów. Standardowo mecz rozgrywany jest do 2 wygranych setów. Oznacza to, że zawodnik, który wygra 2 sety, wygrywa całe spotkanie. Stosunek wygranych setów może w takim meczu wynosić np. 2:0, 2:1 lub 2:2 (w tym ostatnim przypadku tie-break w 3. secie jest rozgrywany jako decydujący).

W niektórych turniejach, np. w Wielkim Szlemie, mecze rozgrywane są do 3 wygranych setów. Oznacza to, że zwycięzca musi wygrać 3 sety, aby awansować do kolejnej rundy. Przykładowymi wynikami meczów do 3 wygranych setów mogą więc być: 3:0, 3:1 lub 3:2.

Mecz do 5 setów

Jedynym turniejem rozgrywanym systemem "best of five sets" (do 3 wygranych setów) są wszystkie mecze w turnieju French Open, z wyjątkiem finałów singla i debla kobiet, które nadal rozgrywane są do 2 wygranych setów.

W pozostałych 3 turniejach wielkoszlemowych (Australian Open, Wimbledon, US Open) tylko mecze męskich półfinałów i finałów są rozgrywane w formule do 3 wygranych setów.

Turniej Mecze mężczyzn Mecze kobiet
French Open do 3 wygranych setów do 2 wygranych setów (finały)
Pozostałe turnieje Wielkiego Szlema do 3 setów (półfinały i finały) do 2 wygranych setów

Jakie są dodatkowe zasady punktacji w tenisie

Oprócz podstawowych zasad dotyczących liczenia punktów, gemów i setów, w tenisie obowiązuje także kilka dodatkowych reguł związanych z punktacją, na które warto zwrócić uwagę.

Punkty za asa serwisowego – as serwisowy (nieodebrane podanie) oznacza zdobycie punktu dla serwującego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy asy otrzebają obaj zawodnicy. Wtedy punktu nie otrzymuje żaden z graczy i następuje remis.

Punkt za podwójny błąd serwisowy – jeśli zawodnik popełni 2 kolejne błędy przy swoim podaniu (np. 2 razy z rzędu nie trafi w kort), przeciwnik automatycznie wygrywa punkt, niezależnie od wyniku.

Punkt karny – sędzia może przyznać punkt karny dla przeciwnika w razie np. niesportowego zachowania zawodnika czy trzykrotnego opóźniania gry. Jest to rodzaj kary dyscyplinującej.

Znajomość wszystkich zasad punktacji oraz ich konsekwencji w trakcie meczu umożliwia pełne zrozumienie tego, co dzieje się na korcie. Pozwala to lepiej śledzić przebieg spotkania i orientować się, który z zawodników jest bliżej wygranej.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono kompleksowo zasady dotyczące punktacji w tenisie ziemnym. Omówiono podstawowe zagadnienia związane z liczeniem punktów, gemów i setów, a także rozgrywką tie-breaka. Opisano, w jaki sposób zliczane są punkty i gemy, kiedy w grę wchodzi specjalna rozgrywka tie-break oraz na jakich zasadach rozgrywa się decydujący „złoty punkt”.

Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda standardowy mecz tenisowy, do ilu wygranych setów jest rozgrywany i kiedy można ogłosić jednego z zawodników zwycięzcą. Omówiono również dodatkowe zasady, które warto znać, by w pełni rozumieć system punktacji – m.in. punkty za asa czy podwójny błąd serwisowy.

Artykuł dostarcza wszystkich kluczowych informacji potrzebnych do tego, by móc swobodnie śledzić przebieg meczów tenisowych. Dzięki niemu łatwiej zrozumieć, w jaki sposób na bieżąco liczone są punkty i kto jest bliżej wygranej. Pozwala to czerpać więcej radości z oglądania tej dyscypliny sportu.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu okaże się pomocna dla wszystkich miłośników tenisa ziemnego i pozwoli jeszcze bardziej docenić złożoność i urok tej gry. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi informacjami i wypróbowania swojej wiedzy podczas oglądania zbliżających się turniejów tenisowych.