Rozmiar boiska do piłki nożnej - wymiary boiska piłkarskiego

Rozmiar boiska do piłki nożnej - wymiary boiska piłkarskiego
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski20.12.2023 | 7 min.

Rozmiar boiska do piłki nożnej jest ściśle określony w przepisach gry w piłkę nożną. Standardowe wymiary boiska wynoszą od 100 do 110 metrów długości i od 64 do 75 metrów szerokości. Jednak w grze amatorskiej i młodzieżowej dopuszcza się mniejsze rozmiary. W niniejszym artykule przedstawimy dokładne wymiary boiska piłkarskiego na różnych poziomach rozgrywek oraz omówimy wpływ wielkości boiska na styl gry.

Kluczowe wnioski:
 • Standardowe boisko piłkarskie ma wymiary od 100 do 110 m długości i od 64 do 75 m szerokości.
 • W piłce młodzieżowej i amatorskiej dopuszczalne są mniejsze boiska.
 • Im mniejsze boisko, tym gra jest szybsza i bardziej zacięta.
 • Minimalny rozmiar bramki to 7,32 x 2,44 m, maksymalny to 7,32 x 2,44 m.
 • Przepisy dotyczące rozmiarów boisk piłkarskich reguluje FIFA.

Rozmiar boiska do piłki nożnej wg przepisów

Rozmiar boiska do gry w piłkę nożną jest ściśle określony w Przepisach Gry w Piłkę Nożną, które są ustalane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Zgodnie z tymi przepisami standardowe wymiary boiska piłkarskiego wynoszą:

 • długość: minimum 100 m, maksimum 110 m
 • szerokość: minimum 64 m, maksimum 75 m

Oznacza to, że długość boiska do piłki nożnej mieści się w przedziale od 100 do 110 metrów, a szerokość boiska piłkarskiego wynosi od 64 do 75 metrów. Te wymiary odnoszą się do boisk na poziomie profesjonalnym, a także boisk, na których odbywają się najważniejsze rozgrywki piłkarskie.

Tolerancja wymiarów

W przepisach FIFA dopuszczalna jest pewna tolerancja wymiarów boiska. Wynosi ona maksymalnie:

 • +- 2% dla długości boiska
 • +- 1% dla szerokości boiska

Oznacza to na przykład, że jeśli boisko ma długość 100 m, to dopuszczalne odchylenie może wynieść od 98 do 102 m. Podobnie dla szerokości - przy szerokości 65 m dopuszczalny zakres to od 64,35 do 65,65 m.

Standardowe wymiary boiska piłkarskiego

Ile metrów ma boisko do piłki nożnej w standardowych rozmiarach, przyjętych na poziomie profesjonalnym? Najczęściej spotykane wymiary to:

Długość boiska 105 m
Szerokość boiska 68 m

Te wymiary boiska piłkarskiego można uznać za najbardziej typowe dla profesjonalnych rozgrywek. Większość nowoczesnych stadionów buduje się z boiskami o takich właśnie rozmiarach.

Wymiary innych elementów boiska

Oprócz podstawowych wymiarów samego boiska, w przepisach FIFA określono także wymiary pozostałych elementów, takich jak:

 • pole bramkowe - szerokość 16,5 m, długość 5,5 m
 • rozmiar bramki - 7,32 x 2,44 m
 • punkt karny - 11 m od linii bramkowej

Bardzo istotny jest też rozmiar bramek na boisku do piłki nożnej. FIFA określa, że minimalna wysokość poprzeczki to 2,44 m, a maksymalna to 2,44 m. Minimalna odległość poprzeczki od górnej krawędzi bramki to 0,7 m.

Czytaj więcej: Buty trekkingowe na lato - Lekkie buty w góry latem

Rozmiar boiska do gry amatorskiej i młodzieżowej

W przypadku gry amatorskiej dorosłych oraz rozgrywek młodzieżowych obowiązują nieco inne wymiary boiska piłkarskiego. Mogą być one mniejsze niż standardowy rozmiar boiska przyjęty przez FIFA.

Wymiary dla piłki młodzieżowej

W piłce młodzieżowej dopuszcza się następujące rozmiary boisk w zależności od kategorii wiekowej:

 • U-18 do U-16: długość 90-110 m, szerokość 45-75 m
 • U-15 do U-13: długość 70-85 m, szerokość 45-65 m
 • U-12 do U-11: długość 55-70 m, szerokość 35-55 m
 • U-9 do U-8: długość 45-60 m, szerokość 30-50 m

Jak widać, im młodsze kategorie wiekowe, tym mniejszy dopuszczalny rozmiar boiska. Dla najmłodszych (U-8) może to być nawet boisko o długości 45 i szerokości 30 m.

Mniejszy rozmiar boisk dla dzieci i młodzieży dyktują względy fizyczne oraz umiejętności młodych piłkarzy. Zbyt duże boisko byłoby dla nich za trudne.

Wymiary boiska dla piłki amatorskiej

W przypadku rozgrywek amatorskich minimalne wymiary boiska piłkarskiego wynoszą:

 • długość: 90 m
 • szerokość: 45 m

Są to zatem minimalne wymiary boiska piłka nożna akceptowalne przez przepisy gry. Natomiast maksymalne wymiary mogą oczywiście odpowiadać standardowym rozmiarom przyjętym przez FIFA, opisanym na początku.

Minimalne i maksymalne wymiary boiska piłkarskiego

Rozmiar boiska do piłki nożnej - wymiary boiska piłkarskiego

Podsumowując, zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, obowiązują następujące minimalne i maksymalne wymiary boiska:

Typ rozgrywek/wiek Minimalna długość Maksymalna długość Minimalna szerokość Maksymalna szerokość
Profesjonalne seniorzy 100 m 110 m 64 m 75 m
Amatorskie seniorzy 90 m 110 m 45 m 75 m
Młodzież U-18 do U-16 90 m 110 m 45 m 75 m
Młodzież U-15 do U-13 70 m 85 m 45 m 65 m
Młodzież U-12 do U-11 55 m 70 m 35 m 55 m
Młodzież U-9 do U-8 45 m 60 m 30 m 50 m

Jak wynika z tego zestawienia, wraz ze spadkiem wieku lub poziomu rozgrywek maleją wymagane rozmiary boiska. Dla seniorów amatorów minimalna szerokość wynosi 45 m, podczas gdy dla profesjonalistów już 64 m.

Wpływ rozmiaru boiska na styl gry w piłkę nożną

Rozmiar boiska do piłki nożnej ma spory wpływ na tempo i styl gry. Czym mniejsze boisko, tym gra jest szybsza, bardziej zacięta w środkowej strefie i z większą liczbą pojedynków 1 na 1.

Na dużych boiskach łatwiej jest natomiast rozciągnąć grę wzdłuż linii bocznych, zmieniać rytm akcji i szukać dłuższych podań do przodu. Dlatego trenerzy czasem decydują się na taktykę gry szeroko w bok. Na mniejszych boiskach taka gra jest praktycznie niemożliwa.

Różnice w grze amatorskiej i profesjonalnej

Opisane powyżej różnice widać bardzo wyraźnie, gdy porówna się rozgrywki profesjonalne z amatorskimi. Te drugie odbywają się zwykle na mniejszych boiskach, co powoduje, że gra jest szybsza, bardziej chaotyczna i mniej taktyczna.

Zawodnicy amatorscy mają też mniejsze możliwości, by pokazać indywidualne umiejętności. Na profesjonalnych boiskach piłkarze mogą natomiast w pełni wykorzystać swój potencjał.

Podsumowanie

Przepisy piłkarskie precyzyjnie określają wymiary i rozmiar boiska piłkarskiego. Standardowe wymiary boiska piłka nożna to 100-110 m długości i 64-75 m szerokości. Jednak w grze amatorskiej i młodzieżowej dopuszczalne są odchylenia. Ile metrów ma boisko do piłki nożnej zależy więc od poziomu i kategorii wiekowej.

Długość boiska do piłki nożnej dla seniorów amatorów może wynosić od 90 do 110 m. Dla najmłodszych, do 8 roku życia, już od 45 do 60 m. Podobnie ze szerokością - profesjonaliści grają na boiskach od 64 do 75 m szerokości. Dla dzieci do lat 11 minimalna szerokość to 35 m.

Zbyt duże boisko byłoby ponad siły młodych piłkarzy. Dlatego dostosowuje się je do możliwości wiekowych. Te różnice przekładają się na szybkość i styl gry. Im mniejsze boisko, tym gra jest szybsza i bardziej chaotyczna. Na dużych boiskach łatwiej natomiast rozciągnąć grę na skrzydła.

Podsumowując - rozmiar boiska do piłki nożnej ma istotny wpływ zarówno na fizyczność meczu, jak i na jego taktykę. Dlatego dostosowuje się go do wieku i umiejętności zawodników, by zapewnić im optymalne warunki gry.

Najczęstsze pytania

Standardowe wymiary boiska piłkarskiego to: długość 100-110 m, szerokość 64-75 m. Te wymiary przyjęte są w profesjonalnych rozgrywkach piłkarskich na poziomie seniorskim.

W przepisach FIFA zdefiniowano minimalne rozmiary boiska piłkarskiego, które wynoszą: długość 90 m, szerokość 45 m. Takie minimum obowiązuje w rozgrywkach amatorskich.

Tak, w piłce młodzieżowej obowiązują mniejsze rozmiary boisk, dostosowane do możliwości fizycznych młodych piłkarzy. Im młodsza kategoria wiekowa, tym boisko może być mniejsze.

Standardowy rozmiar bramek piłkarskich według FIFA to: 7,32 x 2,44 m. Taka wysokość i szerokość bramek obowiązuje zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskim.

Za ustalanie przepisów gry w piłkę nożną, w tym wymiarów boiska, odpowiada Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). To ona reguluje wszystkie kwestie związane z wymiarami i wyposażeniem boisk piłkarskich.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
 5. Jak wyregulować tylną przerzutkę shimano - poradnik i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Baranowski
Mariusz Baranowski

Jestem fizjoterapeutą. Na blogu dzielę się wiedzą, jak zapobiegać kontuzjom i przeciążeniom podczas gry w petankę. Udzielam też porad, jakie ćwiczenia rozciągające wykonywać przed i po grze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły