Rozmiar bramki do piłki nożnej - wymiary, szerokość, metry

Rozmiar bramki do piłki nożnej - wymiary, szerokość, metry
Autor Asia Lis
Asia Lis20.12.2023 | 5 min.

Rozmiar bramki do piłki nożnej jest jednym z kluczowych elementów tej dyscypliny sportu. Standardowe wymiary wynoszą 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości, jednak w niektórych rozgrywkach młodzieżowych czy amatorskich mogą być stosowane bramki o mniejszych rozmiarach.

Kluczowe wnioski:
 • Standardowy rozmiar bramki to 7,32 x 2,44 m, jednak istnieją pewne wariacje w zależności od poziomu i kategorii wiekowej.
 • Zbyt małe bramki utrudniają strzelanie goli i wpływają na dynamikę gry.
 • Maksymalna szerokość bramki nie może przekraczać 7,32 m według przepisów.
 • Minimalny wymiar to 1,83 x 0,91 m w rozgrywkach młodzieżowych.
 • Wiele kontrowersji wzbudza pomysł zwiększenia rozmiarów bramek, aby zwiększyć liczbę goli.

Rozmiar bramki w piłce nożnej

Rozmiar bramki w piłce nożnej jest ściśle określony w przepisach gry. Standardowe wymiary bramki to 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Od tych wymiarów niewiele odbiegają rozmiary spotykane na większości boisk piłkarskich - 7,32 x 2,44 m jest wymiarem referencyjnym.

Dlaczego akurat taka szerokość i wysokość zostały przyjęte jako standard? Analizy pokazują, że przy tych wymiarach osiąga się optymalną liczbę bramek, a jednocześnie bramkarze mają szansę skutecznie interweniować. Zbyt duże bramki zaburzałyby równowagę na korzyść napastników.

Pochodzenie standardowych wymiarów

Geneza popularnych dziś wymiarów bramek sięga połowy XIX wieku, kiedy to angielskie kluby piłkarskie ustaliły szerokość na 8 jardów (ok. 7,32 m), a wysokość na 8 stóp (2,44 m). Te wymiary sprawdziły się w praktyce i szybko stały się standardem na całym świecie, a później zostały też wpisane do przepisów gry.

Standardowe wymiary bramek piłkarskich

Jak już wspomniano, zgodnie z Przepisami Gry wydanymi przez FIFA, standardowy rozmiar bramki w piłce nożnej to dokładnie 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Tolerancja wynosi +/- 5 cm w każdym wymiarze, czyli dopuszczalne są niewielkie odchyłki montażowe.

Słupki muszą być oddalone od siebie dokładnie 7,32 m, zaś poprzeczka znajdować się na wysokości 2,44 m od ziemi.

Słupki i poprzeczka muszą mieć jednakową grubość, maksymalnie 12 cm. Ponadto muszą być w kolorze białym. Te wymagania gwarantują zachowanie jednolitych warunków podczas meczów rozgrywanych na różnych obiektach.

Standardowy wymiar bramki jest obowiązkowy na wszystkich poziomach seniorskiego futbolu, od rozgrywek lokalnych po mistrzostwa świata. Wyjątkami są jedynie futbol plażowy i futsal.

Czytaj więcej: Jazda na rolkach - efekty, zdjęcia, przed i po

Bramka do piłki nożnej - szerokość i wysokość

Wymiar Wielkość [m]
Szerokość 7,32
Wysokość 2,44

Jak widać w tabeli, obowiązująca szerokość bramki w piłce nożnej wynosi 7,32 m, zaś wysokość to 2,44 m. Od tych wymiarów w żadnym wypadku nie można odstępować w oficjalnych rozgrywkach seniorskich. Dotyczy to zarówno męskiej, jak i żeńskiej piłki nożnej.

Czasami pojawiają się głosy zwolenników zwiększenia rozmiarów bramki, aby ułatwić strzelanie goli i zwiększyć liczbę trafień w meczach. Jednak zmiany przepisów w tym zakresie na razie nie są brane pod uwagę przez FIFA i inne organizacje piłkarskie.

Nietypowe rozmiary bramek w piłce nożnej

Rozmiar bramki do piłki nożnej - wymiary, szerokość, metry

Odstępstwa od standardowych wymiarów bramek są dopuszczalne w niektórych kategoriach wiekowych. W rozgrywkach dzieci i młodzieży stosuje się często mniejsze bramki, dostosowane do możliwości fizycznych zawodników.

Przykładowo, w meczach do lat 12 obowiązują następujące wymiary:

 • Szerokość - 5 m
 • Wysokość - 2 m

Mniejsze bramki używa się także w halowej odmianie piłki nożnej, czyli w futsalu - 3 x 2 m. Z kolei w plażówce wymiary wynoszą 5,5 x 2,2 m.

Wymagany minimalny rozmiar bramki piłkarskiej

Co prawda nie określono maksymalnych wymiarów bramki w piłce nożnej, ale jest zdefiniowany minimalny - poniżej tych wartości mecze nie mogą być rozgrywane.

Zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, bramka musi mieć co najmniej:

 • 1,83 m szerokości
 • 0,91 m wysokości (odległość między ziemią a dolną krawędzią poprzeczki)

Takie minimum obowiązuje w młodzieżowych kategoriach wiekowych. Im starsza kategoria, tym wymagania rosną, aż do osiągnięcia pełnych wymiarów seniorskich.

Maksymalna dozwolona szerokość bramki w piłce

W przeciwieństwie do dolnej granicy, górny limit szerokości bramki nie został precyzyjnie określony w przepisach. Nie ma zatem formalnych przeszkód, aby rozszerzyć słupki na przykład do 10 czy 15 m.

Jednak w praktyce wszystkie bramki mają standardową szerokość 7,32 m (z dopuszczalną tolerancją). Organizacje piłkarskie nie dopuszczają używania szerszych bramek w oficjalnych rozgrywkach.

Pojawiają się co prawda czasami pomysły, aby zwiększyć liczbę bramek poprzez rozszerzenie bramek. Jednak na razie pozostaje to w sferze teoretycznych dyskusji.

Podsumowanie

Standardowy rozmiar bramki w piłce nożnej, który obowiązuje na wszystkich szczeblach seniorskich rozgrywek, to dokładnie 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Te wymiary nie zostały wybrane przypadkowo - pozwalają zachować optymalną liczbę strzelanych goli i dają szansę na skuteczne interwencje bramkarzom.

Bramki w młodzieżowych rozgrywkach mogą być nieco mniejsze, jednak im starsza kategoria wiekowa, tym bardziej zbliżają się one do standardowego rozmiaru. Niektórzy proponują rozszerzenie bramek, aby zwiększyć liczbę bramek w meczach, ale FIFA i inne organizacje na razie nie rozważają takiej zmiany przepisów.

Minimalna dopuszczalna szerokość bramki wynosi 1,83 m, zaś minimalna wysokość to 0,91 m w rozgrywkach dzieci i młodzieży. Przepisy nie określają natomiast maksymalnej szerokości bramki, mimo że w praktyce stosuje się prawie wyłącznie wymiar standardowy 7,32 m.

Podsumowując, szerokość bramki do piłki nożnej w piłce seniorskiej musi mieć dokładnie 7,32 m, a jej wysokość to 2,44 m. Od tych wymiarów nie ma odstępstw w meczach poza kategoriami juniorskimi, gdzie dopuszcza się mniejsze bramki.

Najczęstsze pytania

Standardowy rozmiar bramki w piłce nożnej, obowiązujący we wszystkich oficjalnych seniorskich rozgrywkach, to 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Wymiary te zostały ustalone już w XIX wieku w Anglii i od tego czasu obowiązują na całym świecie.

Tak, w rozgrywkach młodzieżowych i dziecięcych często stosuje się mniejsze bramki, dostosowane do możliwości fizycznych zawodników. Różne są też wymiary w innych odmianach piłki nożnej - halowej, plażowej czy futsalu.

W przypadku rozgrywek młodzieżowych, minimalny wymiar bramki w piłce nożnej to 1,83 m szerokości i 0,91 m wysokości. Im starsza kategoria wiekowa, tym wymagania rosną do osiągnięcia pełnych wymiarów seniorskich.

Teoretycznie przepisy nie określają maksymalnej szerokości bramki, więc można by zwiększyć jej rozmiar dla zwiększenia liczby bramek. Jednak FIFA i inne organizacje nie dopuszczają takiej praktyki w oficjalnych rozgrywkach.

Standardowa bramka w piłce nożnej ma 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Od tych wymiarów nie wolno odbiegać w seniorskich rozgrywkach piłkarskich.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
 5. Spodnie do jogi męskie i damskie - Znajdź idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Asia Lis
Asia Lis

Jestem pasjonatką gry w petankę. Uprawiam ten sport od wielu lat. Lubię dzielić się wiedzą na temat technik gry, sprzętu i turniejów petankowych. Propaguję petankę jako świetną formę rekreacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły