Rysy od polskiej strony: Morskie oko, Droga, Wejście

Rysy od polskiej strony: Morskie oko, Droga, Wejście
Autor Asia Lis
Asia Lis20.12.2023 | 8 min.

Rysy od polskiej strony to artykuł przedstawiający najbardziej znany szczyt Tatr - Rysy - od polskiej, północnej strony, gdzie znajduje się najpopularniejszy szlak na ten szczyt przez Morskie Oko oraz Dolinę Rybiego Potoku. W artykule opisano widoki Rysów z Morskiego Oka, drogę z Morskiego Oka przez Przełęcz pod Rysami na szczyt, same wejście na Rysy tym szlakiem, a także widoki ze szczytu na Morskie Oko oraz zejście z powrotem do Morskiego Oka.

Kluczowe wnioski:
  • Widok na masyw Rysów z samego Morskiego Oka jest imponujący.
  • Droga do szczytu Rysów z Morskiego Oka jest wymagająca, ale satysfakcja z wejścia na najwyższy szczyt Tatr rekompensuje trudy.
  • Zejście z Rysów od strony Morskiego Oka szlakiem przez Przełęcz pod Rysami jest bezpieczne i dobrze oznakowane.
  • Widok Morskiego Oka ze szczytu Rysów to jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach.
  • Cały szlak Rysy z Morskiego Oka jest bardzo popularny, należy więc liczyć się z dużą liczbą turystów, zwłaszcza w sezonie.

Rysy od polskiej strony z Morskim Okiem

Morskie Oko to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tatrach. Malowniczo położone jezioro w Dolinie Rybiego Potoku, otoczone masywem najwyższych szczytów Tatr w tym królujących nad całą panoramą Rysów, przyciąga rokrocznie tysiące turystów. Dla wielu z nich to właśnie widok Rysów wznoszących się ponad taflą Morskiego Oka jest największą atrakcją tego miejsca.

Stojąc nad brzegiem jeziora, z łatwością dostrzeżemy charakterystyczny zarys dwugłowego szczytu Rysów z 2499 m n.p.m. wyraźnie górującego nad otoczeniem. Jego pionowe ściany spadające do Doliny Białego wyróżniają go na tle pozostałych tatrzańskich masywów. Widok ten przyciąga wzrok każdego odwiedzającego i zachęca do zaplanowania wejścia na Rysy szlakiem z Morskiego Oka.

Ruch turystyczny na szlaku z Morskiego Oka

Szlak z Morskiego Oka przez Przełęcz pod Rysami na szczyt Rysów należy do najbardziej uczęszczanych w polskich Tatrach. Każdego roku przemierza go około 100 tysięcy turystów. W sezonie na szlaku panuje spory ruch a na samym szczycie Rysów często tworzą się długie kolejki oczekujących na wejście na wąską, skalną granię.

Duża frekwencja wynika przede wszystkim z łatwej dostępności tego rejonu Tatr – dojazd do parkingu przy Morskim Oku, krótki spacer Doliną Rybiego Potoku i już po około 90 minutach jesteśmy pod Rysami. Niewielki dystans i niezbyt duże przewyższenie powodują, że szlak jest dostępny niemal dla każdego turysty.

Droga do Przełęczy pod Rysami od strony Morskiego Oka

Oznakowana ścieżka do Przełęczy pod Rysami i dalej na szczyt Rysów rozpoczyna się na końcu kamiennej grobli opadającej z morenowego progu do Morskiego Oka. Szlak początkowo prowadzi łagodnie w górę Doliną Rybiego Potoku mijając Wodogrzmoty Mickiewicza. Po około 40 minutach dochodzimy do Roztoki Rybiego Potoku, gdzie szlak ostro skręca w prawo i zaczyna się bardziej strome podejście.

Odtąd aż do Przełęczy pod Rysami stale się wspinając mijamy piękne widoki Morskiego Oka i tatrzańskich turni wznoszących się ponad nim. Im wyżej tym szlak staje się węższy i bardziej kamienisty, miejscami ubezpieczony łańcuchami. Odcinek pod samą Przełęczą wiedzie stromym, osypującym się żlebem i wymaga uwagi oraz ostrożności.

Całe podejście zajmuje około 2,5-3 godziny w tempie turysty rekreacyjnego. Osoby w średniej kondycji nie powinny mieć problemów z pokonaniem tego odcinka szlaku.

Punkty widokowe na szlaku

Już początkowy fragment drogi do Przełęczy pod Rysami obfituje w punkty widokowe z których podziwiać można roztaczającą się panoramę Morskiego Oka i otaczających go szczytów. Najlepsze perspektywy rozciągają się z polany Upłazkowa Polana oraz z Kamiennej Szczerbiny.

Z każdym kolejnym podejściem coraz większa część tatrzańskich turni: Mięguszowieckich Szczytów, obszaru Upłazkowej Turni, Granatów i innych odsłania się przed naszymi oczami. To wspaniała okazja do podziwiania dzikiego piękna tatrzańskiej przyrody.

Wejście na Rysy szlakiem od Morskiego Oka

Samo wejście na Rysy rozpoczyna się na Przełęczy pod Rysami (2250 m n.p.m.), skąd tatrzańskim szlakiem znakowanym niebiesko wchodzimy na wąską, skalną granię ciągnącą się między Mnichowym Upłazem a szczytem. Jest to najtrudniejszy technicznie odcinek całej drogi, miejscami zabezpieczony łańcuchami, gdzie wymagana jest ostrożność i brak lęku przed eksponowaną wysokością.

Panujący tutaj zazwyczaj silny wiatr i duże nachylenie grani potęgują odczucie ekspozycji. Osobom o słabszych nerwach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i poruszanie blisko skał.

Ocenia się, że przejście grani zajmuje około 30-40 minut. Po jej pokonaniu ukazuje się przed nami wierzchołek Rysów z charakterystycznym metalowym krzyżem.

Widok z Rysów na Morskie Oko

W nagrodę za trudy wejścia na Rysy rozpościera się przed nami jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach – Morskie Oko obserwowane z góry, z lotu ptaka. Tafla jeziora 1500 metrów niżej prezentuje się niczym lazurowa toń morska, stąd bierze się jego nazwa. W tle widać granie Mięguszowieckich Szczytów i mnóstwo mniejszych turniczek.

Warto poświęcić chwilę na napawanie się tym magicznym pejzażem rozciągającym się u naszych stóp. Zabierzmy ze sobą aparat, aby utrwalić to niezwykłe wrażenie na zdjęciu. To na pewno jedna z najmocniejszych pamiątek z Tatr!

Zejście z Rysów od strony Morskiego Oka

Rysy od polskiej strony: Morskie oko, Droga, Wejście

Zejście z Rysów odbywa się tą samą drogą, którą wchodziliśmy, czyli szlakiem niebieskim przez Przełęcz pod Rysami z powrotem do Morskiego Oka. Jest ono mniej wymagające fizycznie, za to bardziej niebezpieczne ze względu na ekspozycję i możliwość poślizgnięcia na odcinku grani między Mnichowym Upłazem a Przełęczą.

Zejście do Morskiego Oka zajmuje zazwyczaj 1,5-2 godziny. Idąc warto zwracać uwagę na innych turystów w obie strony i ustępować miejsca w razie potrzeby. Poruszanie się gęsiego po grani bywa bowiem miejscami kłopotliwe.

Bardzo ważne jest dobre obuwie z porządną podeszwą przeciwpoślizgową, dobrana do warunków pogoda oraz zabranie ze sobą ciepłych ubrań, gdyż na Rysach nawet latem temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a porywisty wiatr potęguje odczucie chłodu.

Liczba przewyższeń i czas przejścia

Dystans zejścia z Rysów do Morskiego Oka 6 km
Łączne przewyższenie na całym szlaku 1250 m
Szacowany czas całościowy z wejściem i zejściem 6-8 godzin

Jak widać, szlak na Rysy z Morskiego Oka to wyzwanie na cały dzień, wymagające dobrej kondycji. Za to widoki z drogi i z samego szczytu rekompensują trudy wędrówki i na długo pozostają w pamięci.

"Wędrując szlakiem na Rysy zobaczyłem Tatry w ich najbardziej dzikiej, surowej odsłonie, kontrastującej z niebieską toń Morskiego Oka."

Tak właśnie zostają zapamiętane Rysy widziane z Morskiego Oka – jak spotkanie żywiołów ognia z wodą, jak połączenie tego co dzikie ze słowiańską poezją natury. To coś czego nie sposób przeżyć w żaden inny sposób, jak tylko osobiście stając na szczycie wypatrując magicznego punktu na horyzoncie, który jest Morskim Okiem.

Podsumowanie

Artykuł przybliżył drogę na najwyższy szczyt Tatr - Rysy, prowadzącą od strony ich północnych stoków, z dobrze znanego każdemu turysty odwiedzającemu Tatry punktu, jakim jest Morskie Oko. Opisane zostały najważniejsze elementy tej trasy – widok Rysów już z samego Morskiego Oka, przebieg szlaku przez Dolinę Rybiego Potoku na Przełęcz pod Rysami, trudy wejścia na sam szczyt granią oraz wrażenia ze zejścia tym samym szlakiem z powrotem nad Morskie Oko.

Zarysowany został również problem dużego ruchu turystycznego na tym szlaku, szczególnie w sezonie letnim. Podkreślono piękno roztaczających się widoków z szeregu punktów obserwacyjnych na całej trasie, a przede wszystkim zachwycającej panoramy Morskiego Oka z góry ze szczytu Rysów.

Czytelnicy dowiedzieli się jak należy się przygotować do takiej całodniowej wędrówki oraz na co zwracać uwagę, aby bezpiecznie pokonać ten niełatwy szlak w Tatrach. Poznali orientacyjne ramy czasowe podejścia i zejścia oraz łączne przewyższenia na całej trasie.

Mamy nadzieję, że artykuł zainspiruje nowych amatorów Tatr do zaplanowania wyprawy na Rysy szlakiem z Morskiego Oka i zobaczenia tych gór z zupełnie nowej, wcześniej nieznanej perspektywy.

Najczęstsze pytania

Optymalnym obuwiem na szlak Rysów są wysokie, klasyczne buty trekkingowe sięgające kostki, na grubej, profilowanej podeszwie. Dobrze sprawdzą się również buty typu za kostkę. Ważne by miały sztywną podeszwę zapewniającą stabilność kostki i przyczepność do podłoża.

Cena zejścia kolejką linową z Kasprowego Wierchu do Kuźnic w 2023 roku wynosi 20 złotych. Obowiązują zniżki dla dzieci i młodzieży.

Średni czas wejścia z Morskiego Oka przez Przełęcz pod Rysami na Rysy wynosi około 2,5-3 godziny. Zejście z Rysów trwa zwykle 1,5-2 godziny. Łącznie daje to około 6 godzin marszu w jedną stronę.

Długość szlaku z parkingu Morskie Oko, przez Dolinę Rybiego Potoku i Przełęcz pod Rysami na szczyt Rysów i z powrotem wynosi 12 km, z czego 6 km to dystans w jedną stronę na sam szczyt.

Najwyższy szczyt polskich Tatr - Rysy ma wysokość 2499 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt zarówno w całych Tatrach jak i w całych polskich Karpatach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Profesjonalne okulary do pływania - Jakie modele wybrać?
  2. Kurtka narciarska damska - Idealna ochrona na zimę
  3. Szerszeń użądlenie - Ugryzienie szerszenia, Jak wygląda użądlenie szerszenia, Szerszeń ugryzienie
  4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
  5. Jak wyregulować tylną przerzutkę shimano - poradnik i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Asia Lis
Asia Lis

Jestem pasjonatką gry w petankę. Uprawiam ten sport od wielu lat. Lubię dzielić się wiedzą na temat technik gry, sprzętu i turniejów petankowych. Propaguję petankę jako świetną formę rekreacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły