Zasady gry w squasha - najlepsze porady i strategie

Zasady gry w squasha - najlepsze porady i strategie
Autor Diego Wójcik
Diego Wójcik20.12.2023 | 6 min.

Zasady squash to podstawowe wytyczne, które należy znać, aby móc cieszyć się tą dynamiczną grą rakietową. Obejmują one zarówno ogólne zasady gry na korcie, jak i szczegółowe wskazówki dotyczące techniki, strategii, przygotowania sprzętu i kondycji fizycznej.

Kluczowe wnioski:
 • Squash wymaga zgrania, refleksu i kondycji, ale przede wszystkim znajomości podstawowych zasad gry.
 • Właściwe przygotowanie sprzętu i rozgrzewka przed meczem są kluczowe dla uniknięcia kontuzji.
 • Prawidłowa postawa i ruch po korcie zapewnia lepszą kontrolę nad piłką.
 • Ważna jest nauka prawidłowej techniki uderzeń oraz opanowanie podstawowych zagrań.
 • Wiedza na temat zasad punktowania i strategii gry pozwala grać bardziej efektywnie.

Podstawowe zasady gry w squasha

Podstawową zasadą gry w squasha jest trafienie piłki tak, aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić. Piłka musi dotknąć ściany frontowej powyżej linii tin, zanim dotknie podłoża. Jeśli piłka dotknie ścian bocznych lub tylnej, zanim dotknie podłoża, punkt otrzymuje przeciwnik.

Mecz składa się z maksymalnie 5 setów. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy zdobędzie 3 sety. W każdym secie rozgrywa się do 11 punktów (trzeba wygrać przynajmniej 2 punkty).

Zasady rozpoczęcia gry w squasha są następujące: na początku seta zawodnicy losują strony kortu. Rozpoczyna gracz, który wygrał losowanie. Pierwszy punkt zdobywa się z pola serwisowego - w squasha serwujemy z dołu na ścianę frontową. Każdy kolejny punkt rozpoczyna się z miejsca, w którym poprzednia akcja się zakończyła.

Zasady serwowania w squasha

Serwując musimy uderzyć piłkę tak, aby odbiła się od frontowej ściany powyżej linii tin i wylądowała w kwadracie serwisowym po przeciwnej stronie - jeśli serwis jest prawidłowy, punktujemy. Następnie akcję kontynuujemy - rozgrywamy piłkę po jej odbiciu przez przeciwnika.

Jeśli nasz serwis nie jest poprawny lub gracz nie trafi w piłkę zaserwowaną przez przeciwnika - punkt traci. Są jednak sytuacje kiedy możemy poprosić sędziego o „let’”, czyli powtórzenie serwisu. Dzieje się tak, gdy ktoś na przykład przechodzi przez kort w momencie wykonywania serwisu.

Przygotowanie do gry w squasha

Przed rozpoczęciem gry warto zrobić rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające. Pomoże nam to uniknąć kontuzji, które w szybkiej i dynamicznej grze czają się na każdym kroku. Dobrym zwyczajem jest też umycie butów przed wejściem na kort - zminimalizuje to ryzyko poślizgnięcia.

Dla wygody i swobody ruchów warto przebrać się w strój sportowy, najlepiej oddychający, nie krępujący ruchów - dresy, spodenki, koszulkę. Na nogi można założyć ochraniacze na kostkę. Koniecznie trzeba mieć odpowiednie buty do squasha, które zapewnią dobrą przyczepność, amortyzację i stabilność poruszania się. Ważne jest, aby nie były zbyt ciężkie i sztywne.

Niezbędnym punktem przygotowania jest dobór odpowiedniej rakiety - powinna być lekka, dobrze wyważona i wyprofilowana. Im bardziej doświadczony gracz, tym lżejszą rakietę powinien wybrać.
Dla początkujących 120-150g
Dla średniozaawansowanych 100-120g
Dla zaawansowanych 90-100g

Czytaj więcej: Buty trekkingowe na lato - Lekkie buty w góry latem

Strategie uderzeń w squasha

Podstawowymi uderzeniami w squasha są serwisy i smecze - forehandowe lub backhandowe. Bardzo ważne jest opanowanie ich techniki i zgranie z piłką. To właśnie one stanowią główną strategię w tej szybkiej i wymagającej grze.

W squasha uderzamy piłkę dla uzyskania dwóch efektów - by czynić grę szybszą lub wolniejszą. Wybór zależy od sytuacji w danym momencie gry. Wolniejsza piłka daje nam więcej czasu do przygotowania się do następnego zagrania, ale pozwala też przeciwnikowi na zajęcie lepszej pozycji.

Sposoby uderzenia piłki w squasha

 • wolniejsza piłka - dalsza od ściany i niżej po odbiciu;
 • szybsza piłka - bliżej ściany i wyżej po odbiciu.

Jeśli chcemy wybić przeciwnika z rytmu, zagrać wysoką piłkę, bliżej ściany. Powoduje ona swojego rodzaju "paniczną reakcję" i pozbawia przeciwnika czasu do namysłu. Natomiast grając niższą i dalszą piłkę kupujemy sobie dodatkowy czas na przemieszczenie się, ustawienie do kolejnego uderzenia.

Rotacja i poruszanie się na korcie

Zasady gry w squasha - najlepsze porady i strategie

Jedną z podstawowych zasad gry w squasha jest nieustanna rotacja i płynne przemieszczanie się po korcie. Opanowanie tego elementu znacznie poprawi naszą grę.

Po wykonaniu serwisu powinniśmy ustawić się blisko ściany bocznej po lewej stronie (forehand). Po uderzeniu piłki przemieszczamy się do przeciwległego narożnika (backhand). Po kolejnym uderzeniu zmieniamy pozycję tak, aby wrócić na prawą stronę kortu (forehand).

Takie przemieszczanie się w rotacji znacząco poprawi kontrolę nad grą i zwiększa szanse na skuteczne ataki. Jeśli stoimy w jednym miejscu, jesteśmy dużo bardziej przewidywalni dla przeciwnika.

Zasady punktowania w squasha

Podstawową zasadą punktacji jest fakt, że punkt przyznaje się rywalowi w przypadku błędu - nie trafienia w piłkę lub nieodbicia lub gdy nasza piłka po odbiciu trafi w ścianę boczną lub tylną zanim dotknie ściany frontowej lub podłogi. Możemy więc stracić punkt na 4 sposoby:

 • nie trafimy w piłkę lub nie odbijemy piłki zagranej przez rywala
 • nasze uderzenie piłki trafia najpierw w ścianę boczną lub tylną
 • piłka po naszym uderzeniu trafia dwa razy w podłogę zanim dotknie ściany frontowej
 • uderzenie piłki poniżej linii tin

Mecz wygrywamy, gdy jako pierwsi zdobędziemy 3 sety, czyli wygramy 11 punktów w każdym secie. Zasady punktacji w squasha pozwalają wygrać punkt nawet gdy tuszowani przez przeciwnika - jeśli zdołamy trafić w piłkę tak, że odbije się na ścianie powyżej linii tin, to punkt zdobywamy bez względu na to, gdzie wyląduje.

Podsumowanie

Squash to dynamiczna gra rakietowa rozgrywana na niewielkim, zamkniętym korcie ze ścianami. Zasady gry w squasha nie są skomplikowane, ale wymagają znajomości. Najważniejsze to odbijanie piłki tak, by nie uderzyła dwukrotnie w podłogę i trafiła w ścianę frontową powyżej linii tin. Punktujemy, gdy przeciwnik nieodbije lub źle odbije piłkę.

Przygotowanie do gry jest kluczowe - dobór sprzętu, rozgrzewka, strój. Podczas gry bardzo ważna jest nieustanna rotacja po korcie, zmiana kierunku uderzeń piłki, gra wolniejszą lub szybszą piłką. Dzięki temu kontrolujemy grę i zaskakujemy przeciwnika. Mecz wygrywamy po zdobyciu 3 setów.

Artykuł omawia podstawowe zasady gry w squasha - punktację, serwowanie, poruszanie się po korcie, strategie uderzeń. Przybliża czym jest squash, jak zacząć grę, jakie są reguły gry. Daje wskazówki, jak grać w squasha, jak trenować, żeby poprawić swoje umiejętności w tej dynamicznej dyscyplinie rakietowej.

Squash nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność - łączy w sobie emocje, dynamikę i wymaga sprawności fizycznej. Znajomość zasad gry w squasha to pierwszy krok, by czerpać radość z tego sportu. A artykuł dostarcza niezbędnej wiedzy w tym zakresie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wkręty piłkarskie - Niskie ceny, szeroki wybór
 2. Arena Stroje Kąpielowe - Doskonałe Stylowe Opcje Dla Ciebie
 3. Buty halowe do piłki nożnej - sklep online
 4. Kimono BJJ - Gi do BJJ - Jiu Jitsu Gi
 5. Spodnie do jogi męskie i damskie - Znajdź idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Diego Wójcik
Diego Wójcik

Jestem trenerem i sędzią petanki. Udzielam porad technicznych związanych z grą - jak rzucać kulami, ustawiać się na boisku itp. Edukuję też na temat przepisów i organizacji rozgrywek.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły